Viteo website

10 најздравите видови храна за човечка

– Мед – чисти крвните садови, анти-воспалителни и антибактериски, антибиотик, antipyretic и antitussive. Ви помага да спијат, ги ублажува стресот и балансира притисок.
На лековитите својства на медот за лекување на болести на уринарниот тракт, камен на бубрег, воспалителна болест на цревата и дијареа. Силување мед нема чистење својства, е нежен врз црниот дроб. Се користат во срцеви заболувања, воспаление на горните дишни патишта. Тоа што го забрзува заздравувањето на раните и да се спречи инфекцијата.
Цвет мед се користи за: анемија, замор, болки во грлото, ладно. Цвет мед е корисна во лекување на болести на срцето, контрола на крвниот притисок и алергии.
Багрем мед забрзува регенерацијата на слузницата на желудникот, спречува болест улцеративен гастрични и дуоденални улкуси, помага варењето на храната. Се користи во болести на бубрезите и уринарниот тракт. Багрем мед е антибактериски и диуретик.

– Брокулата – е многу богата со витамини неопходни за правилно функционирање на телото, како, на пример, витамин А, витамин Ц и Б витамини (Б1, Б2). Минерални компоненти содржани во брокула се фосфор, калциум, калиум и магнезиум во мали количини, калциум и железо.
Кои се карактеристиките на брокула? Таа содржи многу повеќе витамин Ц во споредба со агруми. Затоа што тоа е голем плус во исхраната, како позитивен ефект врз имунолошкиот систем на телото.

– Рајс – се јавува кај околу 25 верзии на општеството. Повеќето од нив се бела, кафеава, parboiled ориз и басмати. Разликата помеѓу бела и кафена боја ориз, ориз трици, кафеав ориз потрошувачка значително го намалува ризикот од развивање на дијабетес. Ориз трици е природен извор на хранливи материи во форма на кондензирана материја. Ние препорачуваме кафеав ориз во прав.

– Маслиново масло – екстра девственото маслиново јаде суров работи многу позитивно врз нашето здравје, ние препорачуваме за 5-20 грама на ден. Потрошувачката на масти во исхраната е да се биде приближно 15% (збир од сите масти), или околу половина грам на килограм телесна тежина.

– Јајца – Јајца не му штетат на нашето здравје, но делува како дрога во доволни количини. Јајца се богати со холестерол. Холестерол е од суштинско значење за правилно функционирање на телото. На просечен човек може да се јаде за околу 7-8 јајца дневно. Препорачуваме 2 големи јајца на ден.

– Морски риби – туна, треска, Полак, ајкула, пробивам – риба е одличен извор на протеини, се ниски во калории, лесно да се свари. На маснотиите во рибата е поздрава од која потекнува од месо. Исхраната богата со омега -3 масни киселини може да го намали ризикот од рак.

– Овесна каша – овес и нејзините производи, како жита содржи хранливи материи во кондензирана форма. Спортисти претпочитаат овес за фактот дека тие се богат извор на цинк, магнезиум и витамин Б1. Препорачуваме околу 50 грама житни бланширан и варен во паста.

– Моркови – е добар извор за здрава око витамин А Важна предност на бета – каротен е заштита на колагенските влакна, кои понекогаш се уништени во телото, што пак го прави кожата побрзо ја губи својата цврстина и брчките се појави. Со еден збор, моркови подмладителен ефект.

– Милет (Милет) – тоа е многу лесно да се вари, содржи големи количини на витамин Б, особено Б1. Таа има доста протеини, но не содржи глутен што ја прави уникатна прехранбен производ.

– Горчливи Чоколадо – најздравите закуска ако јаде во количина од 10 до 15 грама на ден. Темно чоколадо со висок процент на какао е одличен извор на антиоксиданси.

Filed Under: Macedonian

About the Author

Comments are closed.